Belediye Başkanımız İbrahim ZİYREK'in Kut'ül Amare Zaferi Kutlama Mesajı

Belediye Başkanımız İbrahim ZİYREK'in Kut'ül Amare Zaferi Kutlama Mesajı

Kut’ül Amere Osmanlı ordusunun Irak’ ın Kut Bölgesinde İngilizlere karşı 29 Nisan 1916 yılında kazandığı büyük zaferdir.


“Kut’ül Amere Osmanlı Ordusunun Birinci Dünya Savaşın’ da çarpıştığı cephelerden biridir. İngilizlerle karşı oluşturulan Irak cephesi olup, bu cephe Irak’ı Arap olarak adlandırılan bölge olup Dicle – Fırat Havzasında Mezopotamya’yı da için alır ve Basra Körfezine kadar uzar.
Kut’ül Amere İngilizleri Çanakkale’den sonra Irak Çöllerinde yendiğimiz Çanakkale zaferinin ikiz kardeşi olup büyük zaferlerimizden biridir.
 Büyük kuvvetler Çanakkale yenilgisinden sonra ağırlıklı olarak, Arap Cephelerine İngilizler kuvvet kaydırdılar. Amaç bölgenin kalbi Bağdat ı ele geçirmektir. 


29 Nisan 1916 da 6. Ordu komutanı Mirlava Halil Paşa Komutasındaki Türk ordusu kuşatmasında Cihan’ı hayrete düşürecek kadar büyük bir zafer elde edilerek Dünya tarihi bu olayı yazmak için kelime bulmakta zorlandı. Bu kutlu zaferde Türk ordusu 10.000 asker 350 subay şehit verdi, İngilizler 30,000 kayıp ile 13,000 İngiliz asker, 500 e yakın içerisinde generallerin bulunduğu subay kadrosu esir olmasıyla dünya şaşkına döndü. Osmanlı Devlet’ inin, bundan 101 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve Müttefiklerine karşı kazandığı KUTÜL’ÜL AMARE zaferi tarihte büyük öneme sahiptir.


İşte Kut’ül Amare Zaferi, Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale’ den sonra kazandığı eşsiz zafer sonrası Komutan Halil Paşa 6. Orduya 
 

‘’ Aslanlar bütün Türklere Şeref ve Şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında Şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, Ben de hepinizin pak alınlarından öperim. Cümlenizi tebrik ediyorum. Bugün Kut bayramıdır. Bayramınız kutlu olsun’’ Mesajını vermiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Kut’ül Amare zaferinin 102.yılını ve Kut Bayramını yürekten kutlarken bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyorum.

Asil kanlarıyla vatan toprağını bizlere helal kılan ecdadımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları Şad, Mekanları Cennet Olsun” 

İbrahim ZİYREK
Oltu İlçe Belediye Başkanı

Facebookta Paylaş